Координати відділу:
м. Львів, 79000, вул. П.Ковжуна, 8
телефон (032) 297-55-10.

Завідувач - кандидат історичних наук Романишин Юрій Олександрович, доцент
телефон (032) 261-17-07, e-mail: [email protected]

Функції відділу:
Проведення науково-дослідної роботи за профілем діяльності відділу, формування, організація та збереження фондів періодичних видань, своєчасне та якісне обслуговування користувачів.

Опис фондів та колекцій:
Обсяг фонду - 1 мільйон 700 тисяч.
Особливе місце у фонді належить універсальній добірці українських газет, які друкувалися на теренах Західної України та поза її межами, зокрема: "Бережанський вісник" (Бережани), "Буковина" (Чернівці), "Волинське слово" (Луцьк), "Діло" (Львів), "Прикарпатська Русь" (Львів), "Руслан" (Львів), "Русская Рада" (Коломия,; "Подільське слово" (Тернопіль), "Станіславівські вісти" (Станіславів), "Хлібороб" (Лубни), "Беларускі звон" (Вільня), "Заря" (Берлін), "Краківські вісті" (Краків), "Наша жизнь" (Вільно).
У сховищах відділу зберігаються газетні видання української еміграції США, Канади, Бразилії, Польщі, Німеччини. США: "Гайдамаки" (Нью-Йорк), "Католицький провід" (Чикаго), "Правда" (Філадельфія), "Наш стяг" (Чикаго); Канада: "Західні вісті" (Едмонтон), "Канадійський фармер" (Вінніпег), "Канадійський Русин" (Вінніпег); Бразилія: "Праця"; Польща: "Український Бескид" (Перемишль), "Холмська земля" (Краків); Німеччина: "Український прапор" (Берлін).
Фонд нараховує чималу кількість польської і німецької періодики ХІХ-ХХ століть, виданої національними мовами цих країн. Це журнали: "Kurjer rolniczy"(Warszawa), "Gornik"(Gorlice), "Ziemia"(Krakow), "Dziennik polytechniczny"(Warszawa); "Deutscher Buch und Steindrucker" (Berlin), "Correspondent fur Deutschlandsbuchdrucker und Schriftgiesser" (Leipzig). І газети: "Dziennik Warszawski" (Warszawa); "National Zeitung" (Berlin), "Gazeta Lwowska" (Lwow), "Gazeta Podkarpacka" (Stanislawow), "Glos Polski" (Tarnopol), а також видання післявизвольного періоду, починаючи з 1945 року.
У відділі є газети і журнали колишнього СРСР та "братніх соціалістичних країн", а також районні газети Львівської області, видані у радянські часи. Крім цього у сховищах зберігаються мікрофільми (близько 200 назв) та понад 635 назв журналів, скопійованих на мікрофішах, фонд яких складає 25 000 мікрофіш. Серед них - здебільшого закордонні наукові журнали.

Читальний зал та каталоги:
Читальний зал розташований на першому поверсі будівлі і являє собою два окремих зали: журнальний та газетний.
Журнальний читальний зал розрахований на 41 робоче місце. У ньому зберігаються журнальні видання за останні три роки, які становлять понад 20 000 одиниць збереження. Документи розставлені на спеціалізованих стелажах за універсальною десятковою класифікацією. Виставка нових надходжень журналів міститься на окремому стелажі. Експозиція змінюється щотижня.
Газетний читальний зал розрахований на 16 робочих місць. До послуг користувачів цього залу - вільний доступ до газет поточного року. Всього у вільному доступі нараховується 100 назв газет. Серед них - найбільш запитувані газетні видання України. У читальному залі всього нараховується понад 500 назв газет. Частина з них, яка не є у вільному доступі, становить газети, видані в Україні, близькому і далекому зарубіжжі. Серед них - газети сусідніх держав: Польщі та Росії. Досить великою є добірка газет з української діаспори. Зі Сполучених Штатів Америки: "America" (Філадельфія), "Свобода" (Нью-Йорк), "Час і Події" (Чикаго); Канади: "Гомін України" (Торонто), "Новий шлях" (Торонто), "Українсько-Канадський вісник" (Торонто); Великобританії: "Українська думка" (Лондон).
Інформацію про наявні документи можна отримати в електронному каталозі: газети - з 2009 року, журнали - з 1996 року. Інформацію про документи, які вийшли друком до зазначеного року, користувач може отримати у читацькому картковому каталозі періодичних видань, який знаходиться у головному корпусі по вулиці Стефаника, 2. З усіх питань, які стосуються роботи читального залу, користувачі можуть звернутися до чергового у читальному залі.
Всі періодичні видання, отримані для роботи в читальному залі, повинні бути повернуті за 15 хвилин до його закриття. При необхідності користувач може залишити отримані зі сховища періодичні видання для подальшої роботи з ними.

Послуги відділу для користувачів:
  • надає інформацію щодо режиму роботи НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців;
  • надає інформацію про наявність у НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців необхідних документів;
  • забезпечує можливість користування електронним каталогом;
  • надає документи з власного фонду для тимчасового користування у читальному залі відділу;
  • отримує документи для тимчасового користування на міський абонемент (послуга чинна для певних категорій користувачів згідно з "Правилами користування міським абонементом ЛННБ України імені В. Стефаника";
  • надає усні бібліографічні довідки та консультації у пошуку джерел інформації;
  • ознайомлює з новими надходженнями у читальному залі відділу;
  • надає документи для копіювання.


  • Науково-дослідна діяльність:
    Відповідно до статусу наукового структурного підрозділу бібліотеки, відділ веде наукову й науково-методичну роботу, спрямовану на організацію та проведення досліджень з розкриття колекцій та збірок фондів відділу, підготовку до публікування монографій, бібліографічних каталогів і покажчиків, статей та оглядових матеріалів.
    Працівники відділу також беруть участь в комплексних наукових дослідженнях періодичних видань. За результатами досліджень створюються та поповнюються бази даних.

    Методичні розробки:
    Відділом створюються окремі організаційно-методичні та інструктивно-технологічні документи.

    Видавнича діяльність:
    Відділом підготовані до друку і видані такі каталоги: "Каталог газет 1990-2000 рр. (за матеріалами відділу періодичних видань)", "Газети у фондах наукових бібліотек м. Львова (1990-2000 рр.)", "Українська преса (1990-1995 рр.)".

    Історія відділу:
    У ЛННБ України імені В. Стефаника зберігається понад сім мільйонів одиниць фонду. Частиною цього надбання є періодичні видання, які зберігаються у Науковому відділі періодичних видань ім. Мар'яна та Іванни Коців. Їх кількість становить понад 1,7 мільйона одиниць і вони є найбільшим зібранням періодичних видань на території Західної України.
    Універсальна за своїм змістом, колекція складається із зібрання журналів, альманахів, видань, що продовжуються, газет, мікрофіш і мікрофільмів. Фонд охоплює періодичні видання від початку ХІХ століття до наших днів. Вагому частку складають газети, самих лише назв яких налічується понад три тисячі кириличним шрифтом і понад одну тисячу латинським.
    Відділ, від часу заснування бібліотеки, знаходився за адресою: вул. В. Стефаника, 2. Проте згідно рішення Львівської міської ради № 297 від 18.06.1999 бібліотеці передали приміщення по вулиці П. Ковжуна, 8, яке має три поверхи і підвальне приміщення. Капітальний ремонт цієї будівлі відбувся за сприяння родини Коців (США). 18 вересня 2003 року було урочисто відкрито і освячено відділ періодичних видань, який розмістився у цій будівлі. За рішенням дирекції ЛНБ ім. В. Стефаника НАН України № 89 від 11.09.2003, за меценатську діяльність в Україні, допомогу у відбудові будівлі, передачу бібліотеці власних мистецьких та книжкових колекцій, відділ перейменували у "Відділ періодичних видань ім. Мар'яна та Іванни Коців". А враховуючи великий обсяг науково-дослідної роботи, у 2007 році відділу було надано статус наукового структурного підрозділу бібліотеки, відколи він отримав нову назву - Науковий відділ періодичних видань ім. Мар'яна та Іванни Коців.
    Комплектування відділу здійснюється за рахунок передплати періодичних видань, дарунків, а також обов'язкових примірників (згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №608 від 10.05.2003 "Про порядок доставляння обов'язкових примірників документів"). Від цього моменту фонди НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців ЛННБ України ім. В. Стефаника комплектуються обов'язковим безкоштовним примірником всеукраїнських газет і журналів, газет і журналів, що вийшли на території Львівської області.
    Фондами відділу щороку користуються понад 20 тисяч читачів, а видача періодичних видань становить близько 500 тисяч одиниць збереження в рік.

    Детальніше про історію відділу можна дізнатись у таких публікаціях:
  • Романишин Юрій. Науковий відділ періодичних видань ім. Мар’яна та Іванни Коців


  • Правила користування науковим відділом періодичних видань імені Мар'яна та Іванни Коців >>>

    1. Загальні положення
    1.1 Правила користування Науковим відділом періодичних видань імені Мар'яна та Іванни Коців (далі НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців) розроблені згідно з чинними "Правилами користування" Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника (далі ЛННБ України ім. В. Стефаника).
    1.2 Фонди НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців - складова частина єдиного бібліотечного фонду ЛННБ України ім. В. Стефаника.
    1.3 Користуватися фондами НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців дозволяється лише у читальному залі. Виключення становить видача документів через міський абонемент для користувачів бібліотек Західного наукового центру НАН України та МОН України.
    1.4 Користування фондами НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців безкоштовне. Окремі види послуг (ксеро-, фото- і мікрокопіювання) є платними. Їх вартість визначена прейскурантом, затвердженим дирекцією ЛННБ України ім. В. Стефаника.
    1.5 НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців обслуговує користувачів згідно з встановленим графіком.

    2. Права та обов'язки користувачів
    2.1 Право користування фондами НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців мають користувачі, які оформили читацький квиток згідно з встановленими в ЛННБ України ім. В. Стефаника правилами.
    2.2 При відсутності читацького квитка користувач має право скористатися фондами читального залу один раз за спеціальною перепусткою.
    2.3 Одноразова перепустка видається завідувачем відділу при наявності документа, що засвідчує особу. Для подальшого користування фондами відділу користувач зобов'язаний оформити читацький квиток затвердженого в ЛННБ України ім. В. Стефаника взірця.
    2.3.1.Читацький квиток реєструється та виготовляється у приміщенні ЛННБ України ім. В.Стефаника, вул. Стефаника, 2.
    2.4 Користувач має право:
    2.4.1 Користуватися підсобними фондами читального залу.
    2.4.2. Замовляти зі сховищ відділу документи, оформивши бланки замовлень. Одноразово користувач може подати на виконання не більше п'яти бланків замовлень.
    2.4.3 Зберігати документи, замовлені зі сховища відділу, для подальшої роботи у читальному залі. Термін зберігання становить для:
    - співробітників бібліотеки - один місяць,
    - наукових співробітників та спеціалістів - 15 календарних днів,
    - студентів - 10 календарних днів.
    2.4.4 Отримати пояснення причин відмови щодо невиконаних замовлень.
    2.4.5 Отримувати фактографічні, уточнюючі, бібліографічні довідки та консультації за фондами відділу.
    2.4.6 Замовити необхідні періодичні видання, відсутні у НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців, через міський бібліотечний абонемент (далі МБА) згідно з "Правилами користування МБА ЛННБ України ім. В. Стефаника".
    2.4.7 Абоненти міського МБА мають право отримувати лише спеціальні наукові періодичні видання (бюлетені, вісники, журнали) з фондів НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців на термін до 10 календарних днів.
    2.4.7.1 Документи на МБА видаються через сектор абонемента та міжбібліотечного абонемента відділу науково-дослідної та інформаційно-довідкової роботи згідно з встановленими правилами.
    2.4.8 Копіювати необхідні документи згідно з "Правилами виготовлення копій документів з фондів ЛННБУ ім. В.Стефаника".
    2.4.9 У випадку технічної неможливості виконати такі копії у бібліотеці, здійснити (з дозволу завідувача відділу) копіювання документів власною копіювальною технікою у читальному залі.
    2.4.10 Вносити цифрову копіювальну техніку лише з дозволу завідувача відділу.
    2.5 Користувач зобов'язаний
    2.5.1 При вході до НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців пред'явити черговому контрольно-пропускного пункту читацький квиток та зареєструватися у електронній базі даних на пункті охорони.
    2.5.2 Заповнити контрольний талон у читальному залі.
    2.5.3 При отриманні документів, уважно їх переглянути. У випадку виявлення дефектів або пошкоджень - повідомити про це чергового бібліотекаря.
    2.5.4 Усвідомлювати персональну відповідальність за збереження документів, отриманих для користування.
    2.5.4 Повідомити чергового бібліотекаря читального залу про необхідність зробити копії документа.
    2.5.5 Дотримуватися тиші та правил поведінки в читальному залі та інших приміщеннях відділу.
    2.5.6 По завершенні роботи у читальному залі здати черговому бібліотекарю документи і надати контрольний талон для погашення.
    2.5.7 При виході з читального залу відмітити читацький квиток у електронній базі даних на пункті охорони.
    2.5.8 Користувач, який вперше звернувся у НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців, повинен ознайомитися з "Правилами користування відділу НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців", які діють у межах цього підрозділу.
    2.6 Користувачеві забороняється:
    2.6.1 Передавати свій читацький квиток іншим особам і користуватися чужим читацьким квитком.
    2.6.2 Вносити до читального залу власні книги, журнали, газети та іншу друковану продукцію.
    2.6.3 Вносити до читального залу відділу портфелі, валізи, сумки, пакунки, непрозорі поліетиленові пакети й папки.
    2.6.4 Виносити документи з читального залу без дозволу чергового бібліотекаря.
    2.6.5 Псувати отриманні для користування документи: робити будь-які помітки на сторінках та загинати їх, копіювати будь-які елементи через копірку, відривати сторінки, вирізати будь-які частини, розшивати газетні чи журнальні зошити.
    2.6.6 Заходити до приміщення читального залу у верхньому одязі.
    2.6.7 Користуватися у читальному залі мобільним телефоном.
    2.6.8 Курити у приміщенні НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців.
    2.6.9 Порушувати громадський порядок у бібліотеці. Нетактовно поводитися з персоналом, посадовими особами та іншими користувачами.

    3. Відповідальність користувачів
    3.1. Користувачі, з вини яких завдано шкоду фондам НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців, несуть матеріальну і кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством України.
    3.2 Користувачі позбавляються права користування НВПВ ім. Мар'яна та Іванни Коців згідно з "Правилами користування ЛННБ України ім. В. Стефаника" за:
    - спробу крадіжки документів з фондів відділу;
    - нанесення непоправної шкоди документам з фондів відділу;
    - пошкодження комп'ютерного обладнання відділу;
    - передачу читацького квитка іншій особі;
    - порушення громадського порядку у відділі, нетактовну поведінку щодо персоналу, посадових осіб чи інших користувачів;
    - винесення документів з читального залу до інших приміщень відділу.