
|
|
Координати відділу:
м. Львів, вул. Лисенка, 14
телефон (032) 276-72-68
e-mail - [email protected]
завідувач - Падюка Неоніла Володимирівна
Функції відділу: науково-дослідна робота, обслуговування читачів.
Опис фондів та колекцій:
Обсяг фонду: біля 21 400 од. зб.
Короткий опис фонду: У кабінеті картографії зберігаються картографічні документи (карти, атласи, плани) XVI-XXI ст.
Детальний опис фонду >>>
Колекція карт та атласів кабінету картографії ЛННБ України імені В. Стефаника є однією з найбільших в Україні. До складу колекції ЛННБ увійшла велика кількість карт, атласів та інших картографічних матеріалів з багатьох львівських книгозбірень (визначено 74), які формувалися упродовж декількох століть, та після 1940 року склали основу бібліотеки ім. В. Стефаника.
Книгозбірнями, картографічні колекції яких влились у фонд кабінету картографії були: публічні бібліотеки м. Львова: Оссолінеум, Дідушицького (Поторицька), Баворовського, Павліковського, Військова; бібліотеки наукових установ: Наукового Товариства ім.Шевченка, Львівського університету і його відділів: інституту історії, інституту археології, інституту географії; Львівської політехніки; бібліотеки громадських установ і організацій: Народного дому, "Просвіти", "Студіону" та ін.; бібліотеки релігійних установ: Греко-католицької богословської академії, Греко-католицької метрополії, Отців Чину Святого Василія Великого, Латинської архиєпархії. Крім цього, фонд кабінету картографії поповнювався картами і атласами із приватних бібліотек.
Найціннішою частиною фонду є західноєвропейські стародруковані атласи і карти XVI-XVIIІ cтоліть: А. Ортелія, Г. Меркатора, Г. Гондта, Й. Янсона, фірми Блау, Н. Сансона, Г. Желло, С. Мюнстера, М. Вальдзеємюллера, Й. Гоманна, М. Г. Зойттера, Т. К. Лоттера, Й. М. Пробста, Ф. Л. Ґюссефельда, Ф. де Віта, П. Шенка, Г. Фалька, Й. Ковенса, К. Данкерта, Й. Оттенса, Ґ. Деліля та ін.
Окрему групу фонду творять карти і атласи кінця XVIII – першої половини ХІХ ст. Це роботи польських, французьких, австрійських, німецьких, російських картографів: Т. Молло, Ф. Й. фон Райлі, Ф. А. Шрембля, Р. Дзанноні, Й. Лізґаніґа, В.П. Пядишева.
Картографічні праці другої половини ХІХ – початку ХХ ст. становлять у збірці значну кількість. Вони відтворюють основні тенденції розвитку картографічної науки тих часів. Атласи і карти стають модерними, науково обгрунтованими, містять статистичні дані. Серед них праці К. Куммерсберґа, Й. Лелевеля, О. Яблоновського, А. Штілера, К. Шпрунера, Г. Берґгауса. Картографічні видання українських авторів представлені працями видатних вчених і дослідників того часу: П. Чубинського, К. Михальчука, Я. Головацького, Г. Величка, С. Рудницького.
Російські картографічні твори другої половини ХІХ – початку ХХ ст. представлені картами, які видавалися військовим відомством і картографічними закладами О. Ільїна, К. Солдатенкова, М. Свешнікова: це карти О. Ріттіха, А. Шевельова, А. Ракінта, П. Кеппена, Т. Флоринського та ін.
Значну частину фонду кабінету картографії становлять військові карти, які відтворюють події Першої світової війни, театри, плани, щоденники військових дій (у більшості видані закладами Флеммінга, Кеттлера, Лехнера, Дітріха), а також топографічні і оглядово-топографічні різного масштабу (австрійські, німецькі, російські, польські, на яких зображено і територію України).
Видання міжвоєнного періоду представлені працями українських дослідників: Л. Кльованого, Ю. Шокальського, М. Кордуби, В. Кубійовича, М. Кулицького. Серед них найціннішим є “Атляс України й сумежних країв” за редакцією В. Кубійовича, виданий Українським видавничим інститутом у Львові 1937 р.
Відносно невеликою є частка сучасних картографічних видань після 1945 р.
Читальний зал та каталоги:
Читальний зал кабінету картографії обслуговує користувачів за таким графіком: понеділок, середа, п’ятниця – з 10 до 14 год., вівторок, четвер – з 13 до 17 год.
Читальний зал розрахований на 6 робочих місць. На окремих вітринах розташована виставка нових надходжень. Експозиція змінюється щоквартально.
Інформацію про наявні картографічні документи можна отримати через читацькі карткові каталоги кабінету картографії: алфавітний (авторський) і систематичні (регіональний, предметно-тематичний) та частково – електронний каталог бібліотеки. З усіх питань, що стосуються роботи читального залу, користувачі можуть звернутися до чергового у читальному залі. Отримані зі сховища картографічні документи (крім великоформатних та стародрукованих) користувач, при необхідності, може залишити у читальному залі для подальшої роботи з ними.
Послуги кабінету для користувачів:
-надає інформацію щодо режиму роботи кабінету картографії;
-надає інформацію про наявність у кабінеті картографії необхідних документів;
-надає документи з власного фонду для тимчасового користування у читальному залі кабінету; для користування картографічними документами до 1945 р. видання необхідно подати клопотання з місця праці чи навчання (користувачам з читацькими квитками категорій 4-9);
-надає усні і письмові бібліографічні довідки та консультації за фондами і каталогами кабінету картографії;
-ознайомлює з новими надходженнями у читальному залі кабінету;
-надає документи для копіювання.
Історія відділу:
Кабінет картографії був створений 10 травня 1940 р. Впродовж часу свого існування кабінет картографії пройшов чисельні реорганізації та зміни назви й підпорядкування. У 1940-1941 рр. кабінет картографії функціонував як окремий структурний підрозділ Бібліотеки. 1944 р., згідно Статуту Бібліотеки, отримав назву картографічний відділ, яку носив до 1946 р. Тоді ж у зв’язку із черговою реорганізацією в Бібліотеці картографічний відділ був перейменований в картосховище і під такою назвою функціонував до 1975 р.
У 1968-1995 рр. кабінет картографії входив до складу інших відділів Бібліотеки. 1968-1989 рр. він перебував у складі відділу фондів. Впродовж 1975-1989 рр. функціонував як окрема структурна одиниця відділу фондів під назвами: кабінет картографії (1975-1976 рр.), група фонду картографії (1977-1979 рр.), сектор фондів картографії (1979 р.), сектор картографії чи картографічних видань (1979-1986 рр.), сектор картографії, прийому читацьких вимог та диспетчеризації (1986-1989 рр.).
У 1990-1995 рр. кабінет картографії перебував у складі відділу рідкісних видань спочатку як група картографії (1990-1993 рр.) у секторі формування фондів та обслуговування рідкісними книгами і картографічними матеріалами, згодом як кабінет картографії у секторі картографії та німецькомовної літератури (1993-1995 рр.) відділу рідкісної книги. З 1 листопада 1995 р. і до сьогодні кабінет картографії є самостійним структурним підрозділом Бібліотеки.
Детальніше про історію відділу можна дізнатись у таких публікаціях:
Огородник Тарас, Падюка Неоніла. Кабінет картографії
Науково-дослідна діяльність:
Відповідно до статусу наукового підрозділу бібліотеки, кабінет здійснює наукові дослідження фонду картографічних документів ЛННБ України імені В. Стефаника, готує до публікації бібліографічні каталоги і покажчики, наукові статті, повідомлення і доповіді на наукові конференції, семінари, наради.
Працівники кабінету картографії активно беруть участь у виконанні державних наукових тем, які передбачають розкриття картографічних колекцій та збірок кабінету, виявлення та дослідження картографічної україніки, створення наукових описів картографічних документів XVI-XXІ ст. За результатами досліджень опубліковано ряд наукових статей, доповідей на наукові конференції, розроблено та сформовано комп’ютерні бази даних австрійських топографічних карт, стародрукованих атласів та карт з атласів, етнічних карт українських земель. Створено наукові описи і карткові каталоги картвидань XVI-XX ст. на українознавчу тематику.
Методичні розробки:
Кабінетом укладаються окремі організаційно-методичні та інструктивно-технологічні документи, що стосуються роботи кабінету.
Видавнича діяльність:
Працівники кабінету картографії Т. Огородник і Н. Падюка уклали і видали каталог «Картографічна україніка (1945-2000) у фондах Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України» (Львів, 2006).
Опис електронних баз даних:
Бази даних включають наукові і бібліографічні описи картографічних документів за такою тематикою: сучасні картографічні документи, австрійські топографічні карти кінця ХІХ – початку ХХ ст., етнічні карти українських земель, стародруковані атласи і карти, картографічні документи першої половини ХХ ст.
Правила користування фондом кабінету картографії >>>
I.Загальні засади
1.1. Фонд кабінету картографії ЛННБ України ім. В. Стефаника є складовою частиною документного фонду Бібліотеки, в якому зібрано унікальні старовинні і сучасні друковані та рукописні картографічні видання вітчизняних та світових картографічних шкіл, серед яких: нідерландські, німецькі, польські, австрійські, французькі, російські та інші. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1709 від 19. 12. 2001 р. фонд кабінету картографії належить до наукових об’єктів Державного реєстру національно-культурного надбання України. Правила користування фондами кабінету картографії розроблені згідно із Законом України «Про бібліотеки та бібліотечну справу» вiд 27.01.1995 р., Законом України «Про інформацію» від 02. 10.1992 р. та Статутом ЛННБ України ім. В. Стефаника.
1.2. Право користування фондом кабінету картографії надається користувачам, які оформили читацький квиток згідно із встановленими в ЛННБ України ім. В. Стефаника правилами.
1.2.1. При відсутності читацького квитка користувач згідно з письмовою заявою на ім’я завідувача кабінету має право одноразово скористатися системою каталогів та картотек підрозділу.
1.3. Користування картографічними документами, виданими до 1945 року, здійснюється на підставі листа–клопотання з місця роботи чи навчання, або письмової заяви на ім’я генерального директора ЛННБ України імені В. Стефаника.
1.3.1. Лист–клопотання на фірмовому бланку, у якому вказано прізвище користувача, тему і мету дослідження, завірений підписом і печаткою керівника установи, подається на ім’я генерального директора ЛННБ України імені В. Стефаника. Дозвіл на користування картографічними документами, виданими до 1945 року, надає генеральний директор ЛННБ України імені В. Стефаника або його заступники.
1.4. Користування документами з фонду кабінету картографії дозволяється лише у читальному залі цього структурного підрозділу. За його межі, а також на міський та міжміський абонемент документи не видаються.
1.5. Експонування документів з фонду кабінету картографії на тематичних виставках в інших структурних підрозділах ЛННБ України ім. В. Стефаника здійснюється тільки з дозволу керівництва Бібліотеки та при наявності складеного списку документів, переданих на експонування, завіреного підписами завідувача кабінету картографії і керівника структурного підрозділу, у якому відбуватиметься виставка.
1.6. Експонування документів з фонду кабінету картографії на тематичних виставках, організованих поза межами Бібліотеки, здійснюється лише з дозволу генерального директора ЛННБ України ім. В. Стефаника при наявності контракту, гарантійного листа на збереження документів, списку документів, які будуть експонуватися, підписаних керівниками установ (з однієї сторони — генеральним директором ЛННБ України ім. В. Стефаника та завідувачем кабінету; з іншої сторони — керівником установи, де експонуватимуться документи, та куратором виставки).
1.7. Читальний зал кабінету картографії обслуговує користувачів у: понеділок, середу, п’ятницю з 1000 до 1400 год., вівторок і четвер — з 1300 до 1700 год. У суботу, неділю, святкові і санітарні дні користувачі не обслуговуються.
II. Права та обов'язки користувачів
2.1. Користувач має право:
2.1.1. Отримувати інформацію про наявність документів у фонді кабінету картографії через систему каталогів і картотек кабінету та Бібліотеки.
2.1.2. Замовляти документи з фонду кабінету, заповнивши на кожну одиницю зберігання бланк вимоги встановленого зразка.
2.1.3. Отримати інформацію про термін виконання замовлення:
2.1.3.1. Замовлення виконуються упродовж однієї години.
2.1.3.2. Не виконуються замовлення на документи, які перебувають у незадовільному стані збереження, потребують оправи чи реставрації.
2.1.4. Отримувати одночасно для користування у читальному залі п’ять видань, або двадцять чотири номери періодичних видань, чи один стародрукований атлас.
2.1.5. При потребі відкладати замовлені документи на бронеполицях (не більше 5-ти од. зб.). Відкладені користувачем видання зберігаються на бронеполицях упродовж 15 днів. При вчасному проханні користувача термін зберігання може бути продовжений. Особливо цінні документи зберіганню на бронеполицях не підлягають.
2.1.6. Самостійно користуватися картографічними документами, що експонуються на виставках нових надходжень.
2.1.7. Отримати пояснення причини відмови щодо невиконаного замовлення.
2.1.8. Отримувати бібліографічні довідки і консультації.
2.1.9. Замовляти копії документів з фондів кабінету із врахуванням фізичного стану документа згідно з чинним Законом України «Про авторське право і суміжні права» від 11 липня 2001 р. і «Переліком платних послуг» у ЛННБ України ім. В. Стефаника.
2.1.10. У випадку технічної неможливості виконати такі копії у Бібліотеці, здійснити (з дозволу завідувача кабінету або керівництва Бібліотеки) копіювання карт власною цифровою камерою у читальному залі.
2.5. Користувач зобов’язаний:
2.2.1. Пред'явити читацький квиток при вході до кабінету і залишити його у чергового бібліотекаря.
2.2.2. Залишити у читальному залі біля входу верхній одяг, портфель, сумку й будь-які друковані матеріали. Вносити особисті речі до читального залу у прозорій папці.
2.2.3. Заповнити бланк читацької вимоги за даними каталогів кабінету для отримання документів з картосховища.
2.2.4. Перевірити у присутності чергового бібліотекаря правильність виконання замовлення та фізичний стан документу. Про виявлені недоліки (відсутність окремих блоків, сторінок та наявність будь-яких ушкоджень) користувач зобов’язаний повідомити про це співробітника читального залу. В іншому випадку за виявлені дефекти відповідатиме користувач.
2.2.5. Дбайливо поводитися з виданими у користування документами.
2.2.6. Після завершення роботи здати черговому бібліотекареві документи та отримати читацький квиток.
2.2.7. Дотримуватися громадського порядку й чистоти в читальному залі, коректно ставитися до користувачів, співробітників ЛННБ України ім. В. Стефаника.
2.2.8. Виконувати вимоги співробітників ЛННБ України ім. В. Стефаника при виникненні надзвичайних ситуацій (пожежа, аварія, загроза терористичного акту тощо).
2.2.9. Користувач, який вперше звернувся у кабінет, повинен ознайомитися з «Правилами користування фондами кабінету картографії».
2.2.10. Надавати пояснення завідувачеві кабінету й адміністрації ЛННБ України ім. В. Стефаника при порушенні цих Правил.
III. Користувачеві заборонено
3.1. Передавати свій читацький квиток іншим особам і користуватися чужим читацьким квитком.
3.2. Вносити до читального залу власні книги, періодичні та продовжувані видання, картографічні документи без дозволу чергового бібліотекаря.
3.3. Виносити документи, отримані для користування, за межі кабінету картографії.
3.4. Передавати іншим особам документи, одержані для користування у читальному залі.
3.5. Псувати отримані для користування документи: робити будь-які помітки на сторінках і загинати їх, спиратися на документи, притискати їх до канту столу, копіювати будь-які елементи через копірку, відривати сторінки, вирізати будь-які частини, закладати в них будь–які предмети, розшивати газетні чи журнальні зошити тощо.
3.6. Робити позначки на каталожних картках, переставляти або виймати їх з каталожних скриньок.
3.7. Фотографувати чи репродукувати іншим способом документи власними технічними засобами без відповідного дозволу завідувача кабінету.
3.8. Користуватися мобільним телефоном у читальному залі кабінету.
3.9. Вносити у читальний зал їжу та напої.
3.10. Палити у приміщенні.
3.11. Порушувати громадський порядок. Нетактовно поводитися з персоналом, посадовими особами та іншими користувачами.
IV. Відповідальність користувачів при порушенні правил користування фондом кабінету картографії
4.1. Користувачі, з вини яких завдано шкоду фонду кабінету, несуть матеріальну і кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством України.
4.2. Користувачі позбавляються права користуватися фондом кабінету згідно з «Правилами користування ЛННБ України ім. В. Стефаника» за:
- спробу крадіжки документів з фонду кабінету;
- нанесення непоправної шкоди документам з фонду кабінету;
- пошкодження комп'ютерного обладнання та майна кабінету;
- передачу читацького квитка іншій особі;
- за фотографування документів власними технічними засобами без відповідного дозволу завідувача кабінету;
- порушення громадського порядку у кабінеті, нетактовну поведінку щодо персоналу, посадових осіб чи інших користувачів.
|
 |