
|
|
Координати відділу:
м. Львів,79008, вул. Лисенка 14
телефон (8-032) 276-77-56,
завідувач — Льода Любов Мирославівна
e-mail: [email protected].
Функції відділу:
реставрація та консервація рукописних книг, стародруків, карт, гравюр, документів на паперовій і пергаментній основі;
реставрація, консервація та реконструкція шкіряних, пергаментних, паперових, тканинних та металевих оправ;
контроль волого-температурного, світлового режимів та розробка рекомендацій для забезпечення належних умов зберігання;
обстеження мікологічного і ентомологічного стану фондів з метою запобігання захворюванням та пошкодженням видань, проведення, при необхідності, дезінфекційних і дезінсекційних заходів;
вивчення, розробка та впровадження нових технік виконання реставраційних робіт і стабілізації матеріальної основи документів;
фізико-хімічні дослідження основних та допоміжних реставраційних матеріалів.
Структура відділу:
Науково-дослідна лабораторія
Сектор реставрації та консервації книг
Сектор профілактики та збереження фондів
Науково-дослідна діяльність:
вивчення стану документного фонду Бібліотеки, основних причин, які зумовлюють погіршення його фізичного стану. Розробка рекомендацій з питань реставрації, консервації та збереження книг, рукописних документів, карт, гравюр тощо;
здійснення екологічного моніторингу книгосховищ Бібліотеки, дослідження режимів зберігання документів у фондосховищах, створення бази даних;
вивчення та впровадження досвіду фахівців з інших бібліотек та країн в області консервації та реставрації бібліотечних фондів;
розроблення і використання нових ефективних та перспективних способів реставрації та консервації книг;
дослідження та вивчення аспектів інтролігаторського мистецтва різних історичних епох і відтворення методик виконання окремих елементів книжкової оправи.
Результати наукових досліджень співробітники відділу висвітлюють у доповідях на міжнародних наукових конференціях і семінарах, публікують статті у часописах і збірниках.
На базі відділу проводяться науково-практичні семінари:
2013 р. — “Збереження пам’яток писемності та друку: аспекти розвитку”;
2014 р. — “Консервація та реставрація історичних документів: тенденції та перспективи”.
Науково-методична діяльність:
Романюк О.П. Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни "Основи хімії та біології для реставраційних процесів" для студентів спеціальності 8.020208 "Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво" Української академії друкарства.- Львів, 2003.-36 с.
Дзендзелюк Л. С. Реставрація, консервація та збереження стародруків і рукописів. Методичні рекомендації до проведення практичних занять для студентів спеціальності 7.020208.02 “Графіка” / Дзендзелюк Л. С. — Львів : Українська академія друкарства, 2011. – 112 с.
Дзендзелюк Л. С. Передреставраційні дослідження: методичні поради до практичних занять з дисципліни “Основи реставраційних процесів” / Дзендзелюк Л. С., Льода Л. М. — Львів : Українська академія друкарства, 2012. – 90 с.
Співробітники відділу надають консультації, рекомендації та практичну допомогу з питань технології реставрації, консервації та збереження паперу, шкіри, пергаменту працівникам музеїв, бібліотек, архівів.
У відділі проводяться екскурсії, науково-практичні семінари та експериментально-семінарські заняття.
Практична реставраційна діяльність:
Здійснено реставрацію понад 2000 унікальних пам’яток, серед яких рукописних документів (XV-XIX cт.) на папері — 200, на пергаменті (зокрема дипломи і грамоти XV-XIX cт.) — понад 130; 120 стародруків, 38 рукописних книг (XV-XVIII ст.), друкованих документів XVI-XIX ст. – 162, близько 1100 гравюр та малюнків, понад 400 географічних карт та атласів, а також численні рідкісні видання. Серед відреставрованих робіт — гравюри К. Ауера, А. Лянге, А. Горчинського, Н. Орди, А. Пилиховського; карти з атласу фламандського картографа та видавця А. Ортелія (Антверпен, 1590 р.); рукописні книги XVII століття "Ірмологіон" та "Апостол"; друки створені у Львові, Києві, Дермані, Заблудові, Чернігові, Острозі, Почаєві, Уневі, Стрятині, Вільні, Венеції, Майнці, Нюрнбергу, Москві, Празі, Римі.
Реставровані документи неодноразово експонувались на виставках в Україні, а також у Польщі, Австрії, США, Франції, Швеції.
Видавнича діяльність:
Дзендзелюк Л. Підготовка пам'яток писемності та друку до реставрації : матеріали, лабораторні дослідження / Л. С. Дзендзелюк, Л. М. Льода ; від. ред. Л. В. Сніцарчук ; Національна академія наук України, Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника. — Львів : [б.в.], 2012. — 133 с.
Розумна Л.-Д. Дослідження, реставрація та консервація пам'яток культури на папері і пергаменті : бібліографічний покажчик / укл. Людмила-Дарія Розумна ; Національна академія наук України, Львівська наукова бібліотека ім. В. Стефаника. — Львів : [б.в.], 2000. — 106 c.
Історію відділу висвітлено у публікації:
Льода Л. Відділ наукової реставрації та консервації рідкісних видань / Любов Льода, Леся Дзендзелюк // Записки Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника : зб. наук. праць / НАН України, Львів. нац. наук. б-ка України імені В. Стефаника ; редкол. : М. М. Романюк (гол. ред.) та ін. — Львів , 2010. — Вип. 2 (18). — С. 315-331.
|
 |