1. Володимир Качкан - вчений, письменник, педагог: Бібліографічний покажчик / Уклад. і автор вступ. статті М. М. Романюк; Відп. ред. Л. В. Сніцарчук; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника. НДЦ періодики.- Львів, 2005.- 160 с. + 12 с. вкл.
    ISBN 966-02-3496-1

      Доктор філологічних наук, професор, академік АН Вищої школи України Володимир Атаназійович Качкан (псевдоніми і криптоніми: В. Павлівський, В. Грайворон, Рибнянський В., Вол. Кач., В. К.) - відомий прозаїк, поет, історик української літератури, фольклорист, пресознавець і культуролог. Автор понад шістдесяти наукових монографій, новел, оповідань, есеїв, повістей, романів і ба-га-тьох публікацій в українських та закордонних періодичних виданнях.
      Творчий і науковий доробок В. А. Качкана відзначений республіканською премією в галузі публіцистики за розробку в періодичній пресі питання українського народознавства (1990 р.), академічною премією ім. Ярослава Мудрого в галузі науки і техніки (1995 р.), преміями ім. Василя Стефаника (1999 р.) та ім. Івана Франка (2000 р.)
      Біобібліографічний покажчик підготовлений до друку з нагоди 65-річчя від дня народження В. А. Качкана та 45-річчя його науково-педагогічної діяльності й літературної творчості.
      У покажчику зібрані друковані твори й наукові праці В. А. Качкана, редаговані ним видання та матеріали про його літературну і науково-педагогічну діяльність.
      Для літературознавців, літературних критиків, бібліографів, філологів.

  2. Записки Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника: Збірник наукових праць / Редкол.: М. М. Романюк (відп. ред.) та ін.; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника.- Львів, 2005.- Вип. 13.- 400 с.
    ISBN 966-02-2797-3 (серія)
    ISBN 966-02-3497-X (Вип. 13)
    ISSN 1561-6223

      У черговому випуску "Записок Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника" розкривається зміст унікальних рукописних фондів бібліотеки, публікуються статті з книгознавства, бібліотекознавства, бібліографознавства, комп'ютерного забезпечення бібліотечних процесів. На основі бібліотечних фондів досліджується становлення і розвиток української періодики.
      Постановою президії Вищої атестаційної комісії України від 19 листопада 1999 р. № 3-05/11 збірник включено до переліку фахових видань України, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів кандидата і доктора наук за спеціальністю "історичні науки" (Бюлетень ВАК України.- 1999.- № 6).
      Стало матеріали збірника розподіляються у трьох основних розділах: Книгознавство. Бібліографія; Бібліотекознавство; Джерело-знавчі студії. Розкриття фондів.
      2005 р. виповнилось 65 років від дня заснування Бібліотеки, тому частина статей збірника буде присвячена цій ювілейній даті.
      Для науковців, бібліотечних працівників, літераторів та журналістів, викладачів і студентів вищих навчальних закладів.

  3. Збірник праць Науково-дослідного центру періодики / Редкол.: М. М. Романюк (відп. ред.) та ін.; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника. НДЦ періодики.- Львів, 2005.- Вип. 13.- 700 с.
    ISBN 966-02-2800-7 (серія)
    ISBN 966-02-3498-8 (Вип. 13)

      У публікаціях тринадцятого випуску збірника провідні науковці і молода генерація дослідників української преси висвітлюють історію становлення та розвитку національної періодики XIX-XX ст. в Україні та світі, аналізують найважливіші проблеми функціонування засобів масової комунікації у сучасних реаліях та осмислюють творчість українських публіцистів, редакторів, видавців.
      Усі дослідження у збірнику вирізняються глибиною аналітики й цікавими підходами у вивченні національної преси та використан-ням широкої джерельної бази.
      "Збірник праць Науково-дослідного центру періодики" - це й своєрідна кузня нових кадрів із журналістикознавства, адже постановою президії Вищої атестаційної комісії України від 10 листопада 1999 р. № 3-05/11 збірник включено до переліку фахових видань України, в яких можуть публікуватися результати дисерта-ційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук за спеціальностями "історичні науки" та "філологічні науки" (Бюлетень ВАК України. - 1999. - № 6).
      Пропонований увазі читачів збірник, який містить праці понад 20-ти авторів, поділяється на такі розділи: 1) Історія української журналістики; 2) Українська періодика (XIX-XX ст.) як історичне джерело; 3) Теорія і практика преси; 4) Історіографія та джерело-знавство; 5) Українська журналістика в іменах; 6) Публікації; 7) Рецензії.
      Для наукових працівників, істориків, бібліографів, журналістів, студентів вищих навчальних закладів.

  4. Кульчицька Анна. Юні українські остарбайтери з Галичини: Спогади / Упоряд. і ред. В. М. Трипачук; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника.- Львів, 2005.- 70 с.
    ISBN 966-02-3495-3

      Відома американська майстриня з художнього крою та вишивки Анна Кульчицька знана не лише в США і Канаді, Англії й Італії, а й на Прикарпатті, де земляки мали змогу ознайомитися з персональною виставкою її художніх робіт, яка демонструвалася у серпні-вересні 1994 р. в Інституті народознавства НАН України.
      З післявоєнних років мешкаючи в Чикаго (США), авторка залишається палкою патріоткою як своєї "малої батьківщини", так і всієї України.
      Народилася А. Кульчицька 16 серпня 1926 р. в сім'ї заможно-го господаря села Дністрик-Головецький Турківського повіту (нині Старо-Самбірського району Львівської області). У липні 1942 року разом з тисячами українських дівчат і хлопців з Галичини була виве-зена на примусову працю до Німеччини, потрапила домашньою робітницею до заможного баварського господаря.
      На основі пережитого, із залученням промовистих свідчень колишніх остарбайтерів авторка розповідає про поневіряння тринадцяти- і п'ятнадцятилітніх бранок і бранців з Підкарпаття ("неповнолітніх рабів XX століття") в часи Другої світової війни. У книжці порушено болючу, задавнену проблему: багатьох колишніх юних українських остарбайтерів після війни доля розкидала по світу, однак їхній правовий статус в переважній більшості країн, де нині вони проживають, досі так і не визначений.

  5. Лукіянович Денис. Маківка - гора невмирущої стрілецької слави / Упоряд. Р. Дзюбан; Наук. ред. Г. Сварник; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника.- Львів, 2005.- 64 с.
    ISBN 966-02-3490-2

      Праця Д. Лукіяновича, над якою автор, найімовірніше, працював від середини 1930-х рр., була в основному завершена навесні 1939 р. Під час Другої світової війни Д. Лукіянович намагався її опублікувати, але цей намір залишився нереалізованим. У дослідженні висвітлено події, які передували бойовим діям частин Легіону Українських Січових Стрільців у складі Австро-Угорської армії проти російського війська з вересня 1914 р., а також сам перебіг боїв на горі Маківці в Карпатах у березні-квітні 1915 р.
      Видання має дві частини. Перша - "Прогулька на Маківку" - складається з семи розділів, переважно краєзнавчо-географічного характеру, друга - "Оборона Маківки", фактично, є головною. Д. Лукіянович використав як друковані, так і архівні матеріали, переважно з колишнього архіву Легіону УСС, який до Другої світової війни зберігався у відділі рукописів Бібліотеки Наукового Товариства ім. Шевченка у Львові.
      До основного дослідження Д. Лукіянович вважав за потрібне додати "Непубліковані джерела про оборону Маківки у великих битвах днів 29 квітня і 1 травня 1915 р.". Серед цих матеріалів є: привітання стрільцям від коменданта 55-ї дивізії Австро-Угорської армії, генерала Фляйшмана від 2 травня 1915 р. (німецькою мовою), фронтові звіти, звідомлення, комунікати, які стосуються згаданих подій. Додається також переклад тексту привітання генерала Фляйшмана українською мовою, опублікований у календарі "Золотий колос" за 1935 р.
      До документальних матеріалів Д. Лукіянович включає спогади: Олени Степанівни - тоді підхорунжої УСС, санітара УСС Володимира Ганківського, колишнього четаря УСС Антона Артимовича, а також деякі витяги з документів (загалом близько 40 машинописних сторінок).
      Праця Д. Лукіяновича вводить до наукового обігу чимало нових та маловідомих документальних джерел. Публікація здійснюється за сучасною орфографією зі збереженням лексичних особливостей першоджерела. Додаються примітки, іменний та географічний покажчики.
      Для наукових працівників, істориків, краєзнавців.

  6. Микола Голубець: Бібліографічний покажчик / Уклад.: С. П. Костюк; Відп. ред. М. М. Романюк; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника.- Львів, 2005.- 170 с.
    ISBN 966-02-3486-4

      Микола Голубець (1892-1942) - відомий мистецтвознавець, письменник, історик та редактор періодичних видань 20-30-х рр. XX ст. У тоталітарну радянську добу його праці були заборонені та зберігалися у спецфондах. Після перегляду широкого кола джерел (серед них "Діло", "Наш прапор", "Неділя", "Новий час", "Шляхи", "Стара Україна", "Життя і мистецтво", "Життя і знання", "Світ", "Лі-тературно-науковий вістник", "Записки Чина св. Василія Великого") виявлено близько тисячі його творів. Матеріали покажчика систематизовано у чотирьох розділах: "Мистецтвознавчі праці", "Літературні твори", "Публіцистика" та "Література про життя і творчість М. Голубця".
      Для мистецтвознавців, художників, викладачів і студентів вищих навчальних закладів, широкого кола громадськості.

  7. Норми на основні процеси бібліотечно-бібліографіч-ної діяльності ЛНБ ім. В. Стефаника НАН України: Збірник / Уклад. Н. Е. Кунанець, В. М. Мартинович, В. О. Підгірна, О. В. Харгелія; Відп. ред. С. А. Арсірій; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника.- 3-тє вид., перероб. і доп.- Львів, 2005.- Вип. 2.- 80 с.

      До другого випуску збірника увійшли норми на процеси бібліотечної діяльності відділів обслуговування, рідкісних видань, науково-інформаційного, а також кабінетів картографії та нової німецькомовної книги. У нормах детально враховано застосування на практиці нових технологій, а також зміни в технологічних процесах роботи, що відбулися в бібліотечній діяльності за останніх 10 років.
      Пропоновані норми не уніфіковано для всіх відділів бібліотеки, які мають аналогічні процеси, через їх специфіку та особливості кожного з підрозділів: рідкісних видань, обслуговування, науково-інформаційного та кабінетів картографії і нової німецькомовної книги.
      Норми згруповано за основними процесами бібліотечної діяльності, що полегшує їх практичне застосування.
      Для працівників Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України та спеціалістів з інших бібліотек.

  8. Олег Антонович Купчинський: Матеріали до бібліографії / Уклад. М. М. Трегуб.- Львів, 2004.- 100 с.

      Видання підготовлене з нагоди 70-ліття від дня народження відомого вченого - філолога, історика, археографа. Висвітлено багатогранну наукову та громадську діяльність наукового секретаря, голови Комісії спеціальних (допоміжних дисциплін відновленого НТШ у Львові. У книзі зібрані друковані наукові праці (архівознавство, джерелознавство, українська та слов'янська ономастика, дипломатія,хронологія, картографія тощо) та література про його творчість за 1961-2004 рр.
      Для філологів, істориків, етнографів, краєзнавців, архівних та бібліотечних працівників.


  9. Репертуар української книги, 1798-1916: Матеріали до бібліографії.- Т. 9: 1914-1916 / Упоряд., підготовка до друку та прим. Л. І. Ільницької, О. І. Хміль; Наук. ред. Я. Р. Дашкевич; Відп. ред. Л. І. Крушельницька; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника.- Львів, 2005.- 300 с.
    ISBN 966-02-3489-9

      Черговий, дев'ятий том " Репертуару української книги, 1798-1916" охоплює видання 1914-1916 рр. Це найменше досліджений на сьогодні період в історії української книги, оскільки припадає на період Першої світової війни. Регіон представлених видань включає Наддніпрянську і Західну Україну, які були розділені між двома вою-ючими на той час імперіями, українські еміграційні центри у Відні, Берліні, Ризі, Празі та ін.
      Цим томом завершується публікація матеріалів архівної картотеки української книги 1798-1916 рр., складеної академічними бібліотеками Києва і Львова в 1945-1948 рр. під загальним керівництвом Юра Меженка.
      Видання розпочате бібліотекою в 1995 р. на основі львівського варіанту картотеки (картотека створювалася паралельно в Києві і Львові), який зберігається у відділі наукової бібліографії як службовий довідковий апарат.
      У цьому томі, як і у всіх восьми попередніх, збережені основні засади видання архівної картотеки, визначені в першому томі "Репертуару...": хронологічний принцип подачі матеріалу; збереження в основному описі правопису, прийнятого в картотеці; зве-дення дублетів до найповнішого варіанту опису; розкриття по мож-ливості псевдонімів і криптонімів.
      Допоміжний апарат складають: примітки, іменний покажчик, алфавітний покажчик місць видань; список скорочень джерел.
      Для дослідників історії, науки і культури України, а також книгознавців та бібліотекознавців, спеціалістів видавничої справи.

  10. Українська журналістика в іменах: Матеріали до енциклопедичного словника / За ред. М. М. Романюка; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника. НДЦ періодики.- Львів, 2005.- Вип. 12.- 520 с.
    ISBN 966-02-2344-7 (загальний)
    ISBN 966-02-3499-6 (Вип. 12)

      Черговий збірник "Українська журналістика в іменах", пропонований увазі читачів, як і попередні випуски, є своєрідною джерельною базою для майбутньої однойменної кількатомної енциклопедії, а також слугуватиме цінним посібником у щоденній роботі як студенту-журналісту чи філологу, так і газетяру-професіоналу.
      При укладанні матеріалів використано досвід підготовки різних енциклопедичних видань. Низка опублікованих статей містить суто біографічні відомості, однак значна їх частина підготовлена у формі історико-літературознавчих есе, розвідок, де важливі факти біографії та творчої діяльності особи органічно доповнено аналітичним компонентом, зокрема висвітлено соціально-історичне і політичне тло, яке сприяло формуванню того чи іншого журналіста, редактора, видавця, проаналізовано його творчий доробок тощо. Піс-ля статті подано твори автора, спеціальну літературу про нього, ар-хівні джерела.
      Відзначимо також, що нині стосовно окремих персоналій існують повніші відомості, отримані як із особистих фондів, так і різноманітних видань. Біобібліографічні статті з попередніх випусків доповнені масивом нової інформації.
      Матеріали, опубліковані у збірнику, розкривають основні віхи життя, громадської, політичної і культурної діяльності понад чотирьохсот постатей у газетярській та редакційно-видавничій справі.
      Для наукових працівників, викладачів, політологів, культу-рологів, журналістів, державних і громадських діячів.

  11. Українська періодика: історія і сучасність: Доп. та повідомл. дев'ятої Всеукр. наук.-теорет. конф., Львів, 14-16 жовт. 2005 р. / За ред. М. М. Романюка; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника. НДЦ періодики.- Львів, 2005.- 900 с.
    ISBN 966-02-3492-9

      До збірника увійшли доповіді та повідомлення, у яких учасники конференції висвітлюють історію розвитку національної періодики XIX-XX ст. в Україні та світі, обговорюють методологічні засади вивчення періодичних видань, аналізують проблеми функціонування сучасних засобів масової комунікації, зокрема, їх діяльність під час Помаранчевої революції, досліджують творчість відомих і малознаних українських журналістів, редакторів, видавців, а також проблеми бібліографування і збереження періодичних видань у фондах.
      Окремий розділ збірника складають доповіді та повідомлення "круглого столу" "Іван Франко - публіцист, редактор, видавець", присвяченого 150-річчю від дня народження Каменяра.
      Опубліковані матеріали свідчать не лише про кількісне, а й якісне зростання представництва, перетворення конференції на справжній науковий форум - відкриту демократичну трибуну сучасного пресознавства. Збагачення тематичної палітри виступів, перехід від споглядальної до аналітичної моделі опрацювання досліджуваних матеріалів, активне авторське втручання у найгостріші проблеми минулого та сьогодення - основні ознаки цього збірника матеріалів конференції.
      Для наукових працівників, істориків, бібліографів, журна-лістів, студентів вищих навчальних закладів.

  12. Українські Карпати: Природа. Економіка. Історія. Народознавство: Бібліографічний покажчик за 2000 рік / Уклад.: В. Г. Денисюк, Н. І. Кошик; Редкол.: М. А. Голубець (відп. ред.) та ін.; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника.- Львів, 2005.- 300 с.
    ISBN 966-02-3488-0
    ISSN 1561-6215

      Щорічний бібліографічний покажчик "Українські Карпати" видається з 1977 р. Перші десять випусків (до 1988 р.) мали назву "Радянські Карпати".
      Двадцять п'ятий, ювілейний випуск містить карпатознавчу наукову і науково-популярну літературу за 2000 рік, видану в нашій країні та поза її межами.
      Традиційно складається з чотирьох основних розділів: "Природні умови і ресурси", "Соціально-економічний розвиток регіону", "Історія. Археологія. Краєзнавство", "Народознавство. Говори". В кінці покажчика виділено рубрики "Бібліографія" та "Карти".
      Видання включає монографії, збірники статей, матеріали наукових конференцій, статті з періодичних видань, рецензії, автореферати дисертацій, вибірково - газетні публікації.
      Українські Карпати - це унікальний регіон нашої Батьківщини як за своєю живописною природою, багатими ресурсами, так і самобутньою культурою бойків, гуцулів, лемків, що населяють цей край. В адміністративному плані регіон охоплює чотири області - Закарпатську, Івано-Франківську, Чернівецьку, а також передгірні і гірські райони Львівської області (Дрогобицький, Самбірський, Старосамбірський, Сколівський, Стрийський і Турківський).
      Саме ці області України входять до складу Карпатського Єврорегіону, сформованого в 1993 р. з метою співпраці України з при-кордонними районами Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії в культурній, науковій, господарській сферах, а також у галузі охорони навколишнього середовища.
      Багатовекторність дослідження регіону Українських Карпат вченими та спеціалістами різного профілю представлена у покажчику численними публікаціями, які налічують понад 2000 назв щорічно.
      У покажчику зібрано наукову і науково-популярну літературу про природні умови і ресурси Українських Карпат, їх раціональне використання і відтворення, рослинний і тваринний світ, про геологічну будову і корисні копалини, екологічні проблеми.
      Дослідники знайдуть тут матеріали про розвиток характерних для цих земель галузей промисловості й сільського господарства, особливості соціально-економічного розвитку. Історикам та краєзнавцям пропонується література з питань історії, археології та краєзнав-ства від найдавніших часів до сьогодення, окремо виділено історію населених пунктів регіону. У виданні відображена література про пам'ятки історії та культури і їх збереження, про розвиток музейної справи.
      Бібліографічний покажчик включає публікації з питань народознавства, у які входять загальні проблеми карпатознавства та етногенезу, наукові дослідження про самобутню духовну та матеріальну культуру, народне мистецтво та народні промисли, літературу про лінгвістичні особливості жителів цього регіону. Покажчик містить інформацію про сакральне мистецтво краю, про відображення карпатської тематики в літературі та мистецтві.
      Допоміжний апарат видання складається з іменного і географічного покажчиків та списку використаних джерел.
      Тематично бібліографічний щорічник орієнтований на проблематику досліджень академічних установ ЗНЦ НАН України. Ви-дання розраховане на наукових працівників, спеціалістів різних га-лузей народного господарства, бібліотекарів, студентів та всіх тих, хто цікавиться історією Українських Карпат.

  13. Черняков Б. І. Періодичні видання учнівської і студентської молоді України XIX - початку XX ст.: Джерела до бібліографії / Відп. ред. М. М. Романюк; НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника. НДЦ періодики.- Львів, 2005.- 120 с.
    ISBN 966-02-3493-7

      Ґенеза молодіжної преси віддавна є предметом наукових за-цікавлень автора. Серед періодики цього типологічного ряду найбільш представницькими є видання учнівської і студентської молоді, для якої участь у підготовці, випуску і розповсюдженні рукописних, гектографованих і т. п. газет і журналів була формою не лише заповнення дозвілля, становлення особистості, а й входження в літературу, журналістику, залучення до суспільної діяльності, а в певні історичні періоди - навіть до революційної чи національно-визвольної боротьби.
      В історії і теорії журналістики системні властивості таких видань вивчені недостатньо. Це викликано відсутністю інформації щодо місця збереження шкільних і студентських видань, браком спеціальних бібліографічних покажчиків, труднощами у пошуку джерел інформації.
      Бібліографічний посібник пропонує дослідникам опис комплексу друкованих джерел, які містять інформацію про молодіжні видання в Україні, що з'явилися упродовж XIX - на початку XX ст., незалежно від ступеня їх легальності (адміністративної чи державної зареєстрованості), способу відтворення чи накладів. Джерела подано в алфавітній послідовності. Під описами наведені короткі бібліографічні відомості про періодичне видання та сторінки, на яких міститься відповідна йому інформація в джерелі.
      Допоміжні покажчики полегшать пошук інформації за назвами видань, місцями їх випуску, персоналіями. Додано також список українських молодіжних видань, переважно нелегальних, що свого часу перебували у фонді архівного зберігання бібліотеки колишнього Інституту марксизму-ленінізму при ЦК КПРС (Москва).
      Автор висловлює сподівання, що введення до наукового обігу концентрованої джерельної інформації щодо важливої типологічної ланки, якою є преса учнівської і студентської молоді України, сприятиме піднесенню якості журналістикознавчих досліджень.
      Для наукових працівників, істориків, бібліографів, журналістів, студентів вищих навчальних закладів.