
|
|
Бібліотека Наукового товариства ім. Шевченка: книги і люди / Упоряд. та заг. ред. текстів Л. І. Ільницької; Редкол.: Л. І. Крушельницька (відп. ред.) та ін.; ЛНБ ім. В. Стефаника НАН України; Наукове т-во ім. Шевченка у Львові.- Львів, 1996.- 140 с.
Матеріали наукової конференції, присвяченої 100-річчю бібліотеки НТШ у Львові, розкривають джерела формування унікального фонду україніки, трагічну долю окремих колекцій бібліотеки і музею НТШ, характеризують колекції стародруків, карт. рукописів, які збереглися до сьогодні в більшій або меншій мірі у фондах ЛНБ ім. В. Стефаника НАН України. Окремі статті присвячені людям, які працювали в бібліотеці в різні роки - від часу заснування до ліквідації її як цілості в 1940 р.: М. Павлику, І. Кревецькому, В. Дорошенку, М. Деркач.
Володимир Січинський: Біобібліогр. покажчик.-Львів, 1996.- 150 с. ISBN 5-7702-1239-Х
Покажчик охоплює науковий і творчий доробок мистецтвознавця. архітектора, художника і бібліографа В. Січинського, що вийшов друком 1918 - 1993 рр. Крім праць В. Січинського. зареєстровано матеріали про його життя і творчість за 1922 - 1995 рр. Покажчик розрахований на мистецтвознавців, істориків, архітекторів, бібліографів, викладачів мистецьких вузів, музейних працівників. Для зручності користування складено допоміжні (іменний та географічний) покажчики.
Записки Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України.- Вип. 5 / Редкол.Л. І. Крушельницька (відп. ред.) та ін.- Львів, 1996.- 186 с. ISBN 5-7702-1242-Х
У п'ятому випуску вміщені статті про українські таборові видання у Польщі в 20-ті роки та про періодику таборів переміщених осіб у Німеччині та Австрії (1945 - 1949 рр.). На матеріалах із фондів ЛНБ розкриваються такі теми: суспільно-політична та історична тематика на сторінках журналу "Визвольний шлях", середньовічна Тавріка у картографічних зображеннях, львівські букіністи і антикварі у 1790 - 1940 рр. та ін. Подається листування між знаним байкарем Микитою Годованцем та відомим вченим, знавцем античних мов Юрієм Мушаком. Публікується унікальний твір - "Автобіографія" Б. Гаккета. надзвичайно цікавої і колоритної постаті - різнобічного австрійського вченого і мандрівника, професора Львівського університету в 1787 - 1805 рр. Для науковців, викладачів і студентів гуманітарних вузів, бібліотечних працівників.
Збірник праць Науково-дослідного центру періодики.- Вип. 3/ Редкол.: М. М. Романюк (відп. ред.) та ін.- Львів, 1996.- 320 с. ISBN 5-7702-1238-1
У матеріалах третього випуску збірника аналізується розвиток преси XIX - XX століть, осмислюються складні процеси становлення та функціонування сучасної української журналістики, досліджується творчість українських публіцистів. Для наукових працівників, викладачів, політологів, студентів вузів, державних та громадських діячів.
Каталог кириличних стародруків Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаиика НАН України.- Вип. 2: Видання друкарень Острога, Дермані, Стрягина, Крилоса, Рохманова та Угорець/ Укл. Фрис В. Я.- Львів. 1996.- 200 с. ISBN 5-7702-1241-1
Випуск 2-й продовжує серію каталогів кириличних стародруків, що зберігаються у відділі рідкісної книги ЛНБ. Перший випуск вийшов 1994 р. і містить описи примірників видань Івана Федорова. В каталозі передбачається подати максимально повний опис збережених у ЛНБ примірників. їх ілюстративно-орнаментальне оформлення, опис оправ та наведення покрайніх записів та провеніенцій. У випуску буде подано описи невеликих друкарень, що діяли на Україні наприкінці XVI - на початку XVII ст. Для книгознавців, істориків, мистецтвознавців, студентів та краєзнавців.
Романюк М. М. Українська преса Північної Буковини.-Львів. 1996.- 198 с. ISBN 5-7702-1232-2
У монографії на основі безпосереднього вивчення періодичних видань, які у радянський час були зачинені у "спецфондах". комплексно досліджуються проблеми функціонування північнобуковинської преси 20-30-х років XX ст., аналізується її роль у пропаганді державотворчих ідей, формуванні національної самосвідомості жителів краю. Для науковців, викладачів, студентів, журналістів, краєзнавців, культурологів та всіх, хто цікавиться історією громадсько-політичного і культурно-мистецького життя Буковини.
Антонюк. Н. В. Українська культура у Генеральній Губернії (1939-1944 рр.): На матеріалах періодичної преси.-Львів. 1996.-220 c. ISBN 5-7702-1235-7
У монографії на широкому історичному тлі вперше зроблена спроба встановити етапи і визначити особливості культурного процесу на західноукраїнських землях у роки Другої світової війни через аналіз стану його основних складових: освіти і науки, літератури і мистецтва, релігійного життя, видавничої діяльності. Своєрідністю дослідження є те. що основним фактологічним джерелом стали понад шістдесят легальних періодичних видань, які виходили у Генеральній Губернії. Для наукових працівників, викладачів, політологів, культурологів, журналістів, студентів вузів.
Романюк. М. М., Галушко М. В. Українські часописи Коломиї (1865 - 1994 рр.).- Львів, 1996.- 230 с. ISBN 5-7702-1233-0
В історико-бібліографічному дослідженні вперше розглядається преса Коломиї як помітна сторінка в історії української журналістики XIX - XX ст. Автори осмислюють складні процеси становлення й розвитку періодики, її вплив на формування національної самосвідомості, економічне і суспільно-політичне життя Покуття. Полегшить роботу з книгою алфавітний список часописів, хронологічний покажчик, іменний покажчик редакторів та видавців, алфавітний покажчик друкарень. Для науковців, студентів, краєзнавців, бібліографів, журналістів та культурологів.
Теоретичні та організаційні проблеми формування репертуару української книги та періодики: Доп. і повід. Міжнар. наук. конф. 25-26 серпня 1995 р. / Редкол.: Л. І. Крушельницька (відп. ред.) та ін.- Львів, 1996.- 460 с. ISBN 5-7702-0970-4
Проблема створення репертуару української книги, яка широко дискутувалася у 20-ті роки і тоді ж знайшла теоретичне обґрунтування в працях Ю. Меженка, М. Сагарди, Я.Пастернака, Ю. Ковалевського та ін., до сьогодні не вирішена. Спроба організації такої роботи в 1945 - 1946 рр. Ю. Меженком - створення двома академічними бібліотеками Києва і Львова робочої картотеки української книги 1798 - 1916 рр. - була незавершена через політичні репресії. Публікацію цієї картотеки здійсняє ЛНБ ім. В. Стефаника НАН України спільно з Інститутом археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського з 1995 р. Досвід практичної роботи над темою знайшов висвітлення у матеріалах конференції. У виступах подається також наукове обґрунтування маловідомих і недосліджених аспектів українського книгознавства: українські табірні видання 20-х років у Польщі; українська еміграційна книга в Чехословаччині, Німеччині, Австрії; видавничі каталоги 20-х років. Розглядається досвід роботи над окремими темами, які є складовими частинами репертуару української книги, зокрема, видання товариства "Просвіта" у Львові (1868-1939), українська лексикографія, бібліографія кириличних друків з використанням при цьому комп'ютерних програм. Окремі статті присвячені визначним українським бібліографам і книгознавцям. Українська преса - важлива ділянка нашої культури - все ще залишається найменше вивченою. На сьогодні немає навіть реєстру всіх видань, не кажучи вже про повний бібліографічний опис періодики. До збірника увійшли доповіді і повідомлення учасників Міжнародної наукової конференції, в яких обговорюються проблеми формування повного репертуару української періодики, аналізується преса Галичини 20-30-х рр. XX ст. як джерело дослідження політичної думки; осмислюється її роль в організаційному об'єднанні української еміграції; досліджується журналістська, редакторська, видавнича діяльність Пантелеймона Куліша, Бориса Грінченка, Осипа Назарука та інших діячів науки і культури. Для наукових працівників, істориків, журналістів, політологів, культурологів, студентів вузів.
Товариство "Просвіта" у Львові: Покажчик видань (1868 - 1939)/ Укл.: Л. В. Головата, О. Г. Бербека; Наук. ред. Ф. І. Стеблій.- Львів, 1996.- 580 с. ISBN 5-7702-0787-6
Покажчик подає описи понад 1000 видань товариства "Просвіта" у Львові за весь період його діяльності. Окрім книжкових та періодичних видань, тут зафіксовані нотні, образотворчі, картографічні видання. Розкрито зміст літературно-художніх та науково-популярних збірників та альманахів, календарів, періодичних видань. Покажчик анотований, має науково-допоміжний апарат - іменний та географічний покажчики, покажчики багатотомних видань, серій, альманахів та збірників. У виданні поміщений ілюстрований додаток - фотокопії титульних сторінок, обкладинок, віньєток, заставок. Покажчик розрахований на книгознавців, бібліографів, істориків, усіх дослідників національно-культурного руху.
Українська журналістика в іменах/ За ред. М. М. Романюка.- Львів, 1966.- Вип. III.- 360 с. ISBN 5-7702-1245-4
Науково-дослідний центр періодики продовжує публікацію матеріалів про життя і творчу спадщину відомих, заборонених у радянський час або "незаслужено забутих" редакторів, публіцистів, видавців, журналісти. Автори біобібліографічних статей з урахуванням сучасних наукових поглядів подають дані про малознані сторінки з життя відомих постатей минулого, які стояли біля витоків української журналістики, творили і розвивали її. Багато імен нашої минувшини вперше повертаються до читачів. Для наукових працівників, викладачів, політиків, істориків та усіх, хто цікавиться славною історією українського народу.
Українські Карпати: Покажчик літ. за 1993 рік/ Укл. Н. І. Кошик; Редкол.: М. А. Голубець та ін.- Львів, 1996.- 140 с. ISBN 5-7702-1243-8
Вісімнадцятий випуск бібліографічного щорічника. Щорічний бібліографічний покажчик відображає наукову і науково-популярну літературу, видану в нашій країні і за рубежем, про природні умови і ресурси Карпат, їх раціональне використання і відтворення, соціально-економічний розвиток, історію, археологію, етнографію, лінгвістичні особливості даного регіону.
Успенське братство і його роль в українському національно-культурному Відродженні / Матеріали наук. конф. 4-5 квітня 1996 року / Редкол. М. С. Бандрівський (відп. ред.) та ін.-Львів, 1996.- 108 с.
До збірника увійшли доповіді та повідомлення, в яких учасники наукової конференції "Успенське братство і його роль в українському національно-культурному Відродженні" аналізують суспільно-політичні передумови виникнення братства, його роль у церковному й світському житті. Вперше висвітлюються маловідомі факти з історії книгописання, поетичної творчості та малярства членів Успенського братства.
Вибрані документи з iсторiї України: Каталог виставки рукописів XIV - XX ст. / НАН України. ЛНБ iм. В. Стефаника, Вiддiл рукописів; Уклали: П. Баб'як та iн.; Вiдп.ред.: Л. Крушельницька.- Львiв: Стрийська мiська друкарня (Вид-во "Центр Європи"), 1996.- 32 с., iл.
В каталозі виставки, яка вперше експонується на Міжнародній науково-практичній конференції "Рукописна україніка у фондах ЛНБ НАН України та проблеми створення інформаційного банку даних" у Львові 20-21 вересня 1996 р., подано важливіші матеріали з різних питань зазначеної теми. Хронологічно експонати охоплюють період XIV-XX ст. і представляють майже усі типи документів, які зберігаються у Відділі рукописів. Науково-популярне видання розраховане на істориків, архівістів, широке коло краєзнавців.
Зведений покажчик періодичних видань зарубіжних країн, якi одержали науковi та науково-технiчнi бiблiотеки м. Львова в 1995 роцi: Двадцять сьомий рiк видання / Львiв.наук.б-ка iм. В. Стефаника НАН України, Наук. б-ка Львiв. ун-ту iм. I. Франка, Львiв.держ.унiверс. наук.б-ка М-ва культ. України; Уклад.:В. В. Чорнiй, З. Я. Домбровська, М. О. Кривенко; Вiдп. ред. Л. Я. Кужель.- Львiв: Рiзограф ЛНБ iм. В. Стефаника НАН України, 1996.- 78 с.- 100 пр.
Лизанчук В. В. Завжди пам'ятай: Ти - Українець!/ НДЦ перiодики ЛНБ iм. В. Стефаника НАН України, Фак-т журналiстики ЛДУ iм. I. Франка.- Львiв: За вiльну Україну, Львiв.кн.ф-ка "Атлас"., 1996.- 254 с.- (Сер.:"Сучаснi публiцисти").
У публіцистичних роздумах автор розкриває глибинні процеси антиукраїнства і російщення, аналізує складні політико-ідеологічні проблеми відродження і функціонування української мови в усіх клітинах державного організму, характеризує морально-психологічні бар'єри на шляху українського державотворення, розглядає синдром анархізму, егоцентризму і вождизму, що призводить українців до поборювання, винищування самих себе на корить чужинцям.
Василь Лизанчук: Бiблiографiчний покажчик/ Фак.журналiстики ЛДУ iм. I. Франка, НДЦ перiодики ЛНБ iм. В. Стефаника; Автор передм. Нечиталюк М. Ф.- Львiв: Вiльна Україна, 1996.- 128 с.- 500 пр.
У бібліогріфічному покажчику подано назви і короткі анотації газетних і журнальних публікацій, радіо- і телепередач, навчальної літератури, брошур і монографій, що охоплюють 45-річну журналістську, публіцистичну, науково-дослідницьку діяльність В. В. Лизанчука. Покажчик підготовлено з нагоди 60-річчя від дня народження.
Львiвська наукова бiблiотека iм. В. Стефаника НАН України: документи, факти, коментарi / НАН України. ЛНБ iм. В. Стефаника; Автор вступ. cт. упоряд. текстiв Л. I. Крушельницька; Заг. ред. М. М. Романюка.- Львiв: Наук.-видавниче пiдприємство "Мета", 1996.- 100 с.
Час, що минув від заснування в 1940-му році однієї із найбільших книгозбірень Європи - Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України, можна назвати сумною епохою "изъятий", спалень, розбивань, розкрадань не лише книжок, а й живописних полотен, гравюр, скульптур видатних українських й зарубіжних майстрів. Великої шкоди бібліотеці завдали вивезення під час II Світової війни десятків тисяч примірників унікальної літератури, рукописів, інкунабул, творів графіки. Після війни бере початок сумнівна практика "дружніх передач" (передусім до Польщі) наших безцінних національних скарбів, а головне - нашої законної власності. Робиться це, за звичай, з політичних міркувань, незважаючи на те, що вимоги чи претензії щодо подібних "передач" суперечать міжнародним правовим нормам "про розміщення, зберігання і пересування історико-культурних цінностей". На підставі конкретних документів ця пекуча для бібліотеки (і не тільки для неї) проблема розглядається у пропонованому виданні.
Перiодичнi видання Полтави та Полтавської губернiї (1838-1917 рр.): Список / НАН України. ЛНБ iм. В. Стефаника, НДЦ перiодики та iн.; Уклад.: Сидоренко Н. М., Сидоренко О. I., Школьна О. Д.- Львiв: Ротапринт ЛНБ iм. В. Стефаника НАН України; Київ, 1996. 128 с.
У списку подаються основні дані про періодичні пресу міста Полтави та губернії від 1838 до 1917 року, а також наводяться відомості про місця зберігання комплектів чи окремих номерів газет і журналів у бібліотеках і архівах України й інших країн світу. Полегшить роботу із цим виданням низка покажчиків, зокрема географічний, хронологічний, іменний, типологічний та покажчик наявності видань краю у бібліотеках світу.
Петро Iванович Холодний (1876-1930): Матерiали до бiблiографiчного покажчика / НАН України. ЛНБ iм. В. Стефаника, Нац.музей; Укладачi: С. Костюк, О. Держко.- Львiв: Ротапринт ЛНБ iм. В. Стефаника, 1996.- 48 с.
У покажчику зареєстровано творчі роботи і статті відомого українського художника і педагога та громадського діяча П. І. Холодного та матеріали про його життя і творчість. Розраховано на мистецтвознавців, музейних і творчих працівників, бібліотекарів, викладачів та студентів мистецьких навчальних закладів.
|
 |